W tym wpisie prezentujemy opinie na temat zestawu świateł studyjnych Fomei Basic 400, który dostaliśmy do przetestowania. Wcześniej, w trakcie organizowanych przez FOTOterytorium warsztatów fotografii studyjnej w Warszawie mieliśmy do czynienia z profesjonalnym oświetleniem tej firmy. Tym razem w nasze ręce wpadł zestaw podstawowy, który został użyty poza studiem.

Postanowiliśmy przeprowadzić test w warunkach domowych. Na miejsce sesji został wybrany dość ciasny, zagracony i zupełnie ciemny strych. Naszym celem było sprawdzić jak z lampy sprawdzą się we współpracy z dwójką fotografów i modelką.

 

Zestaw

Na początek wykaz tego, co znajduje się w zestawie:

– dwie lampy Fomei Basic 400 (energia błysku 400Ws)
– dwa odbłyśniki
– dwie żarówki
– dwa statywy
– półprzeźroczysta parasolka
– soft box
– potrzebne kable

Wszystko mieści się w lekkiej i poręcznej torbie stosunkowo niewielkich rozmiarów, którą wygodnie da się transportować.

 

 

Wrażenia

Pierwsze wrażenie dotyczyło łatwości z jaką rozkłada się nasze mini studio. Po kliku chwilach wszystko zostało zamocowane i podłączone. Jeśli fotografowi zależy na czasie lub będzie on musiał często składać i rozkładać zestaw na pewno bez problemu poradzi sobie z Basic’em. Również początkujący na pewno nie będą mieli kłopotu ze złożeniem zestawu.

 

 

 

Wszystkie elementy, w szczególności lampy, sprawiają wrażenie niezwykle solidnych. Na pierwszy rzut oka, jeśli miałabym coś zmieniać, to być może zdecydowałabym się na nieco mocniejsze statywy. Niemniej w trakcie fotografowania cała konstrukcja sprawowała się bez zarzutu.

Kolejną, w przypadku ciasnego strychu ogromną zaletą są kompaktowe rozmiary lamp. Nawet w niewielkim pomieszczeniu pozwalają na komfortową pracę. Interfejs umieszczony z tyłu lamp jest prosty i intuicyjny. Lekka konstrukcja pozwala z łatwością zmieniać ich położenie światła.

Zdjęcia trwały sześć godzin. Podczas sesji ani temperatura barwowa, ani powtarzalność błysku ani czas ładowania lampy nie uległy zmianie. Daje to pewność, że doskonały kadr nie zostanie zepsuty przez niedoskonałość sprzętu oświetleniowego. Choć na strychu zrobiło się nieco cieplej obudowy lamp po zakończonej sesji nadal były chłodne.

 

Dla kogo?

Zestaw Fomei Basic 400, jak sama nazwa wskazuje, jest zestawem podstawowym. Na pewno bardzo dobrze sprawdzi się jako pierwszy zestaw dla osoby zaczynającej przygodę z fotografią studyjną. Jest to także świetna opcja dla amatorów fotografii, którzy co jakiś czas lubią poeksperymentować ze światłem i kadrami. Producent podpowiada, i nie można się z nim nie zgodzić, że zestaw będzie także przydatny firmom, które chcą we własnym zakresie robić zdjęcia swoich produktów. Nie trzeba martwić się, że po pewnym czasie zestaw będzie do wyrzucenia. Jeśli okaże się niewystarczający można rozbudować go o kolejne elementy, gdyż jest kompatybilny z całą gamą inny produktów firmy.

 

Zapraszamy do obejrzenia elementów zestawu na krótkim filmie.

 

Techniczne dane dotyczące zestawu znajdują się na stronie producenta.

 

 

Fotografia: Izabela Kamińska (B&W), Dorota Bigo (Color)

Modelka: Joanna Wiśniewska
Wizaż i stylizacja: Joanna Wiśniewska

Tekst: Dorota Bigo
Wideo i montaż: Przemysław Pyrek