Dyskusje na temat wyższości plików RAW nad JPGami to niekończąca się historia. Ten artykuł nie ma na celu udowadniania wyższości któregokolwiek z nich, ale zaprezentowania wad i zalet tych formatów, tak aby każdy mógł wybrać odpowiedni do sytuacji. Na formacie wyjściowym aparatu się nie kończy. Kolejnym dylematem jest czy eksportować obrobione zdjęcia do JPG do TIFF i czy w ogóle widać różnicę? Który z nich jest najlepszy do druku i dlaczego odbitki nie wyglądają tak pięknie jak na komputerze?Zacznijmy od aparatu fotograficznego. Lustrzanki cyfrowe mają możliwość zapisania fotografii w formacie RAW, JPG lub w obu na raz. Różnica między plikami powstaje już w momencie zapisywania zdjęcia w pamięci aparatu. Najprościej rzecz ujmując matryca mierzy intensywność padającego na nią światła za pomocą światłoczułych elementów, odpowiadających kolorom czerwonemu, niebieskiemu i zielonemu. Jeżeli aparat ma rozdzielczość 10 Mpix na matrycy znajduje się 10 milionów światłoczułych pikseli. Plik RAW to obraz pochodzący prosto z matrycy zawierający informacje pochodzące z każdego z pikseli. Natomiast plik JPG to obraz pobrany z matrycy, uzupełniony o takie parametry jak jasność, kontrast, saturacja itd., skompresowany i dopiero zapisany w pamięci aparatu. W efekcie plik RAW daje dużo większe pole manewru przy obróbce zdjęcia w programie graficznym. Poniżej w formie tabeli przedstawione wady i zalety obu formatów.

 

Parametr RAW JPG
Wielkość pliku Maksymalna, na jaką pozwala matryca. Zajmuje dużo miejsca na nośnikach pamięci, a także na dyskach, jeśli trzymamy RAWy na komputerze. Dużo mniejszy  niż RAW (wielkość zależy od poziomu kompresji).
Kompatybilność RAW można podejrzeć i edytować tylko w przeznaczonych do tego programach graficznych. Ponadto ze względu na ilość formatów RAW (każdy producent proponuje inne rozszerzenie) należy mieć pewność, że nasz program wspiera rozszerzenie RAW naszego aparatu. JPG można otworzyć na każdym komputerze.
Kompresja RAW jest formatem bezstratnym. Pliki JPG to obraz poddany kompresji.
Balans bieli Format RAW pozwala na edycję balansu bieli i zaawansowaną manipulacją barwą, ponieważ posiada wszystkie dane o kolorze pobrane z aparatu. JPG posiada ubogie dane o barwach, co oznacza ograniczoną manipulację barwą, szczególnie balansem bieli.
Ekspozycja RAW pozwala na manipulowanie ekspozycją bez utraty jakości zdjęcia. JPG nie pozwala na manipulację ekspozycją zdjęcia.
Poprawa jakości obrazu Obrabiając plik RAW możemy pozwolić sobie na usunięcie szumu czy wyostrzenie zdjęcia (oczywiście w granicach rozsądku) bez dużej straty na jakości. Plik JPG ze względu na mniejszą ilość zapisanych dużo bardziej traci na jakości podczas usuwania szumów czy wyostrzania fotografii.
Łatwość edycji Pliki RAW ze względu na duży rozmiar i oprogramowanie wymagają lepszego sprzętu. Mniejsze wymagania sprzętowe oraz łatwo dostępny software do obróbki formatu JPG.

 

Przykładowo, jeśli zrobimy zdjęcie białego kota w ciemnym pomieszczeniu, który ze względu na oświetlenie wyszedł nam zbyt ciemny, zaszumiony i nieco fioletowy mamy dużo większe szanse poprawić zdjęcie zrobione w formacie RAW niż JPG. Czy jednak jest sens używania formatu RAW, gdy chcemy zrobić kilka rodzinnych zdjęć na urodzinach babci w dobrze oświetlonym pomieszczeniu? – to już pozostawiam do rozważenia.

 

Przypuśćmy, że robimy zdjęcie w RAWie – po obróbce jesteśmy zmuszeniu wyeksportować je do jednego z bardziej skompresowanych formatów – tutaj powstaje dylemat TIFF czy JPG? Plik TIFF jest większy, może być skompresowany bezstratnie, czyli zawierać wszystkie informacje o zdjęciu, zajmując przy tym mniej niż RAW miejsca. Dzięki TIFFowi możemy zapamiętać warstwy, a także ustalić czy nasz obraz jest 8 czy 16-bitowy. JPG to zawsze kompresja stratna. Można śmiało powiedzieć, że w przypadku maksymalnej jakości JPGa wyeksportowanego z programu graficznego, szczególnie drukowanego na mniejszych formatach nie jesteśmy w stanie zobaczyć różnicy między jpgiem a TIFFem. Niemniej w przypadku dużych formatów dobrze rozważyć zapisanie obrazu w TIFFie, niektóre drukarnie preferują taki format zapisu. Znowu z drugiej strony laboratorium, w którym zamawiamy odbitki 10×15 może wymagać od nas pliku JPG.